Datencenter

Davis Cup, World Group Playoffs

Spielplan

CAN vs. IND (3:2)
Freitag, 15.09.2017
23:00
Kanada
Brayden Schnur
B. Schnur
1
7
6
5
5
Indien
Ramkumar Ramanathan
R. Ramanathan
3
5
7
7
7
Samstag, 16.09.2017
02:35
Kanada
Denis Shapovalov
D. Shapovalov
3
7
6
6
4
6
Indien
Yuki Bhambri
Y. Bhambri
2
6
4
7
6
1
21:00
Kanada
Nestor, D. / Pospisil, V.
Nestor/Pospisil
3
7
7
5
6
Indien
Bopanna, R. / Raja, P.
Bopanna/Raja
1
5
5
7
3
Sonntag, 17.09.2017
20:50
Kanada
Denis Shapovalov
D. Shapovalov
3
6
7
6
Indien
Ramkumar Ramanathan
R. Ramanathan
0
3
6
3
23:25
Kanada
Brayden Schnur
B. Schnur
1
4
6
4
Indien
Yuki Bhambri
Y. Bhambri
2
6
4
6
COL vs. CRO (1:4)
Freitag, 15.09.2017
17:00
Kolumbien
Alejandro Gonzalez
A. Gonzalez
0
1
4
1
Kroatien
Marin Čilić
M.Čilić
3
6
6
6
19:10
Kolumbien
Santiago Giraldo
S. Giraldo
3
6
4
5
6
6
Kroatien
Franko Skugor
F. Skugor
2
4
6
7
4
2
Samstag, 16.09.2017
17:00
Kolumbien
Cabal, J. S. / Falla, A.
Cabal/Falla
2
7
7
4
2
4
Kroatien
Cilic, M. / Mektic, N.
Cilic/Mektic
3
5
6
6
6
6
Sonntag, 17.09.2017
17:00
Kolumbien
Santiago Giraldo
S. Giraldo
0
3
4
4
Kroatien
Marin Čilić
M.Čilić
3
6
6
6
19:10
Kolumbien
Alejandro Gonzalez
A. Gonzalez
1
4
6
2
Kroatien
Viktor Galovic
V. Galovic
2
6
2
6
HUN vs. RUS (3:1)
Freitag, 15.09.2017
16:00
Ungarn
Marton Fucsovics
M. Fucsovics
3
6
6
5
2
6
Russland
Andrey Rublev
A. Rublev
2
2
4
7
6
3
19:45
Ungarn
Attila Balazs
Balazs
1
6
2
6
1
Russland
Karen Khachanov
K. Khachanov
3
3
6
7
6
Samstag, 16.09.2017
14:00
Ungarn
Balazs, A. / Fucsovics, M.
Balazs/Fucso.
3
7
6
7
Russland
Kravchuk, K. / Medvedev, D.
Kravchuk/Medve.
0
6
4
6
Sonntag, 17.09.2017
16:45
Ungarn
Marton Fucsovics
M. Fucsovics
3
7
6
6
Russland
Karen Khachanov
K. Khachanov
0
5
4
4
JPN vs. BRA (3:1)
Freitag, 15.09.2017
04:00
Japan
Yuichi Sugita
Y. Sugita
3
6
7
7
Brasilien
Guilherme Clezar
G. Clezar
0
2
5
6
06:45
Japan
Go Soeda
G. Soeda
3
3
6
6
6
6
Brasilien
Thiago Monteiro
T. Monteiro
2
6
4
3
7
4
Montag, 18.09.2017
02:25
Japan
McLachlan, B. / Uchiyama, Y.
McLach./Uchiya.
0
6
4
2
Brasilien
Melo, M. / Soares, B.
Melo/Soares
3
7
6
6
05:05
Japan
Yuichi Sugita
Y. Sugita
3
6
6
6
Brasilien
Thiago Monteiro
T. Monteiro
0
3
2
3
KAZ vs. ARG (3:1)
Freitag, 15.09.2017
08:00
Kasachstan
Mikhail Kukushkin
M. Kukushkin
3
6
7
6
6
Argentinien
Guido Pella
G. Pella
1
7
6
2
4
12:10
Kasachstan
Dmitry Popko
D. Popko
0
4
2
2
Argentinien
Diego Schwartzman
D. Schwartzman
3
6
6
6
Samstag, 16.09.2017
10:00
Kasachstan
Khabibulin, T. / Nedovyesov, A.
Khabi./Nedovy.
3
5
6
7
6
Argentinien
Gonzalez, M. / Molteni, A.
Gonzal./Molteni
1
7
4
5
4
Sonntag, 17.09.2017
09:50
Kasachstan
Mikhail Kukushkin
M. Kukushkin
3
6
6
7
Argentinien
Diego Schwartzman
D. Schwartzman
0
4
4
6
13:00
Kasachstan
Dmitry Popko
D. Popko
0
Argentinien
Guido Pella
G. Pella
0
w.o.
NED vs. CZE (2:2)
Freitag, 15.09.2017
14:00
Niederlande
Thiemo De Bakker
T. De Bakker
2
6
3
6
4
4
Tschechien
Jiri Vesely
J. Vesely
3
4
6
4
6
6
18:00
Niederlande
Robin Haase
R. Haase
2
7
3
2
6
5
Tschechien
Lukas Rosol
L. Rosol
3
6
6
6
3
7
Samstag, 16.09.2017
12:55
Niederlande
Haase, R. / Middelkoop, M.
Haase/Middelk.
3
4
6
7
6
Tschechien
Jebavy, R. / Pavlasek, A.
Jebavy/Pavla.
1
6
4
6
4
Sonntag, 17.09.2017
12:00
Niederlande
Robin Haase
R. Haase
3
6
1
6
6
Tschechien
Jiri Vesely
J. Vesely
1
1
6
3
4
14:25
Niederlande
Thiemo De Bakker
T. De Bakker
3
3
6
6
6
Tschechien
Lukas Rosol
L. Rosol
1
6
4
4
4
POR vs. GER (2:3)
Freitag, 15.09.2017
12:00
Portugal
Joao Sousa
J. Sousa
1
6
3
3
0
Deutschland
Cedrik-Marcel Stebe
C.-M. Stebe
3
4
6
6
6
14:55
Portugal
Pedro Sousa
P. Sousa
3
6
7
7
Deutschland
Jan-Lennard Struff
J.-L. Struff
0
2
5
6
Samstag, 16.09.2017
15:30
Portugal
Elias, G. / Sousa, J.
Elias/Sousa
2
2
6
7
4
4
Deutschland
Pütz, T. / Struff, J.-L.
Pütz/Struff
3
6
4
6
6
6
Sonntag, 17.09.2017
11:50
Portugal
Joao Sousa
J. Sousa
2
0
7
6
6
4
Deutschland
Jan-Lennard Struff
J.-L. Struff
3
6
6
3
7
6
15:30
Portugal
Joao Domingues
J. Domingues
2
6
7
Deutschland
Yannick Hanfmann
Y. Hanfmann
0
3
6
SUI vs. BLR (3:2)
Freitag, 15.09.2017
13:00
Schweiz
Henri Laaksonen
H. Laaksonen
0
4
2
6
Belarus
Yaraslau Shyla
Y. Shyla
3
6
6
7
15:00
Schweiz
Marco Chiudinelli
M. Chiudinelli
3
6
4
6
6
Belarus
Dzmitry Zhyrmont
D. Zhyrmont
1
3
6
4
3
Samstag, 16.09.2017
12:55
Schweiz
Bodmer, A. / Margaroli, L.
Bodmer/Marga.
0
6
6
6
Belarus
Mirnyi, M. / Vasilevski, A.
Mirnyi/Vasilev.
3
7
7
7
Sonntag, 17.09.2017
12:50
Schweiz
Henri Laaksonen
H. Laaksonen
3
6
6
5
6
Belarus
Dzmitry Zhyrmont
D. Zhyrmont
1
2
2
7
2
15:55
Schweiz
Marco Chiudinelli
M. Chiudinelli
3
6
6
6
Belarus
Yaraslau Shyla
Y. Shyla
0
4
3
4